Wirus, pandemia, dystans społeczny

Mariola Abkowicz


(Polska)

Anna Sulimowicz-Keruth


(Polska)

Abstrakt

Wirus, pandemia, dystans społeczny to pojęcia, które towarzyszyły nam przez cały rok 2020. Wszyscy odczuwaliśmy brak kontaktów międzyludzkich, które dotąd wydawały czymś zwyczajnym i oczywistym. Zamiast się spotykać z innymi ludźmi, przyszło nam integrować się z komputerami i poznawać nowe techniki komunikacji. To nie był i nie jest łatwy czas, ale szczęśliwie udało się go jak dotąd przetrwać bez strat wśród naszych bliskich. Epidemia jest zresztą wpisana w naszą pamięć zbiorową. Każdego lata wspominamy przecież ofiary dżumy z 1710 roku, która w tak straszliwy sposób dotknęła naszą społeczność.

Ale głowy do góry! Koniec roku to czas podsumowań. Niech sprawozdania Związku Karaimów Polskich i Fundacji Karaimskie Dziedzictwo przypomną nam pozytywne emocje, które towarzyszyły wcale nie nielicznym, mimo skomplikowanej sytuacji, wydarzeniom z naszego życia kulturalnego i społecznego w tym roku.

W tym numerze „Awazymyz” mamy też dla Was nowość. Wiele uwagi poświęcaliśmy dotąd przeszłości, postaciom z karaimskiej historii. A co z tymi, którzy tworzą dzień dzisiejszy, z powodzeniem funkcjonują w otaczającym nas świecie, nie tracąc karaimskiej cząstki swej duszy? Nowy cykl wywiadów pt. „Portret współczesny” rozpoczyna rozmowa Hanny Pileckiej z Agnieszką Gordon, naukowcem, działaczką edukacyjną i mamą trzech córek, której życie związane jest z Wrocławiem, Trokami i Canterbury.
Nie zarzucamy jednak naszej pasji poznawania przeszłości. Czasy innej epidemii ożywają przed nami w jakże aktualnych dziś wspomnieniach z Chin początku wieku XX, spisanych przez lekarza wojskowego, Jakowa Kefelego. O charakternym, ale niepozbawionym społecznej wrażliwości Karaimie-warszawiaku, kupcu tytoniowym Szymonie Chorczence opowiada Anna Sulimowicz-Keruth, przybliżając także projekt Crispa, dzięki któremu poszukiwanie karaimskich śladów w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego stało się możliwe z każdego miejsca i o każdej porze.

Lekkie pióro i poczucie humoru Hanny Pileckiej odgoni, mamy nadzieję, ponure myśli i sprowokuje Was do uśmiechu. Seria złośliwych i czasem nieco frywolnych limeryków, w kórych pojawiają się też trockie motywy, pozwoli przywołać w pamięci beztroske chwile, za którymi tak tęsknimy.

Pisaliśmy już w poprzednim numerze o karaimskiej mapie muzycznej. Kolejnymi szczegółami dotyczącymi jej powstania dzieli się z Wami Ewelina Krawczyk, odpowiedzialna za promocję tego projektu.

Konkurs dla dzieci i młodzieży, którego idea zrodziła się podczas zjazdu członków ZKP, spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem. Wewnątrz numeru i na tylnej okładce prezentujemy nadesłane prace. Gratulujemy laureatom i za- pewniamy, że to nie ostatnia taka inicjatywa. Do zobaczenia w nowym, miejmy nadzieję bezpieczniejszym, roku!Pobierz


Opublikowane
2020-12-30

Cited By / Share

Abkowicz, M., & Sulimowicz-Keruth, A. (2020). Wirus, pandemia, dystans społeczny. Awazymyz. Pismo Historyczno-społeczno-Kulturalne Karaimów, 31(3-4 (68-9), 2. https://doi.org/10.33229/az.908

Autorzy

Mariola Abkowicz 

Polska

Autorzy

Anna Sulimowicz-Keruth 

Polska

Statystyki

Abstract views: 216
PDF downloads: 70Inne teksty tego samego autora

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>